Jednak ta forma malowania idealnie tylko sprawdzą się w meblach, które są drewniane, surowe, bez połysku, niepokryte bejcą.
W innych wypadkach, aby uzyskać tzw. efekt przecierania czy postarzania mebli należy się odnieść do instrukcji, które podałam w poście: Efekt przecierania czyli jak postarzyć meble.
Shabby chic rozróżnia kilka kategorii:
1. Cottage chic
2. Beach cottage chic
3. French country
4. Louis XIV Antiques
5. Gustavian (Swedish)
Termin Shabby chic pojawił się po raz pierwszy w magazynie "World of Interiors" w 1980 roku i stał się bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych w latach 90.
Pochodzenie stylu zawdzięcza się Wielkiej Brytanii. A jego korzenie sięgają XVIII wieku, kiedy to drogiej jakości wystrój stał się bardzo modny we wyższych klasach średnich a recykling starych mebli i tkanin był ważnym aspektem wyglądu. Wnętrze w stylu shabby chic uznawane było wtedy jako samo w sobie dzieło sztuki.
Jaka jest zatem różnica pomiędzy Shabby chic a vintage, rustic czy retro?
Shabby chic to stylizacja wnętrza tylko w "starym stylu", ze wszystkimi jego elementami od podłogi po sufit.
Wnętrze Vintage natomiast w swojej teorii można stworzyć na 3 sposoby:
* stylizując nowe rzeczy na wzór poprzednich epok,
* wprowadzając stare, stylowe meble w nowoczesne wnętrze,
* wnętrze stylizowane z historią łącząc z nowoczesnymi elementami.
Wnętrze Rustic ("styl wiejski") to wcielenie tzw. "kiczu" do wnętrza.
Retro natomiast to styl, który jest świadomym odtworzeniem trendów, mód, trybów, lub postaw niedawnej przeszłości; np. koszula w kratę, czy obrus w czerwoną kratę, itp.
Mam nadzieję, że po tym poście jesteście w stanie rozróżnić czym jest shabby chic w świecie pojęć i terminów designerskich.
Jeśli zatem stworzymy pojedyńcze meble (postarzając je) to będą one w stylu shabby chic, ale jeśli zaś odniesiemy się do wnętrza, które urządzamy w określony sposób, to może to już być jeden z powyższych stylów.
Na zdjęciach macie wnętrza tylko shabby chic z zachowaniem całej formy stylu.