niedziela, 25 stycznia 2015

Efekt przecierania czyli jak postarzyć meble.


KROK I – Przygotowanie szafy do postarzania.
Umyj szafę ciepłą wodą z płynem, odtłuszczaczem lub octem przemysłowym i poczekaj do następnego dnia, aż dobrze wyschnie.
KROK II – Malowanie miejsc, w których powstaną przecierki.
Wszystkie miejsca, które chcesz na końcu przecierać, czyli przede wszystkim krawędzie i listwy ozdobne, pomaluj rozwodnioną brązową farbą i poczekaj aż wyschnie.


KROK III – Woskowanie miejsc przecierki.
Aby efekt przecierania był jak najlepszy, krawędzie i listwy ozdobne, pomalowane wcześniej na brązowo, posmaruj świeczką.
(Wosk uniemożliwi kolejnym warstwom farby stworzenie trwałej powłoki malarskiej w powoskowanych miejscach)

KROK IV – Malowanie mebli.
Przed naniesieniem każdej kolejnej warstwy poczekaj aż poprzednia dokładnie wyschnie.
Zwróć uwagę na to, by kolejne warstwy farby nie były zbyt grube. Uważaj też, by nie porobić zacieków.
Jeśli mebel ma wiele elementów ozdobnych, pierwszą warstwę maluj niezbyt grubym pędzlem, tak by dotrzeć z farbą do każdego zakamarka. Kolejne warstwy malowaluj już wałkiem

KROK V – Przecieranie mebli.
Kiedy twój mebel będzie już miał jednolity kolor i dobrze wyschnie, za pomocą małego nożyka (jego tępą stroną) delikatnie i ostrożnie zeskrob farbę z miejsc, które wcześniej pomalowane były na brązowo i przetarte świeczką.
KROK VI – Szlifowanie.
Na końcu cały mebel przetrzyj papierem ściernym, by nadać mu gładkości. Dzięki temu zeskrobywana wcześniej farba nie będzie nigdzie odstawała.
Jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć meble przed uszkodzeniem powłoki, możesz pomalować je lakierem akrylowym półmatowym lub z połyskiem, ale osobiście tego nie polecam stosować, bo często psuje efekt z powodu nieumiejętnego położenia lakieru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz